יום שבת, 30 ביולי 2011

ג'ו גלמן מתראיין על "סודות" ב- CBS Radio News Weekend Roundupשודר מחוף-אל-חוף בארה"ב במהלך סוף השבוע של ה-29 עד ה-31 ביולי, 2011

מראיין: דן רביב

יום שישי, 29 ביולי 2011

הודעה לעיתונות: "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי" מופיע השבוע במהדורה עברית מורחבת בכל חנויות הספרים

ירושלים, 26 ביולי, 2011                                                                                                              
הודעה לעיתונות

   לאחר הוצאתו לאור בארצות הברית על ידי Gefen Books NY (כריכה עבה) ו-21st Street Books (בגרסות דיגיטליות), מופיע הספר "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי" במהדורה עברית מורחבת בהוצאת גפן ישראל.
    הספר, בן כ-330 עמודים, מופץ השבוע בכל חנויות הספרים בארץ, והוא כולל מוסף צילומים צבעוני בן 32 עמודים, אינדקס, פילמוגרפיה וביבליוגרפיה מפורטת. הספר בעברית מרחיב, בין היתר, בפרק מוסף על מקורות העושר והקשרים של משפחת מילצ'ן מתחילת המאה העשרים.

תקציר
סיפור חייו של ארנון מילצ'ן יכול לשמש בקלות בסיס לסרט הוליוודי בבימויו של אוליבר סטון או לספר מתח בסגנון ג'ון לה-קארה. מילצ'ן מוכר כמפיק קולנוע הוליוודי, שבקרדיט שלו למעלה מ-130 סרטים, ובתוכם כמה להיטים קולנועיים שהיו לנכסי תרבות פופולריים עולמיים, כמו 'היו זמנים באמריקה', 'אשה יפה', 'סודות אל.איי' ו'מר וגברת סמית''.
אבל הספר סודות מתרכז בעיקר בצד הנסתר של מילצ'ן, חושף לראשונה את פעילותו מאז אמצע שנות ה-60 בשירות הלק"מ והמוסד, מגלה כיצד הפך לאחד מסוכני הביון הנועזים והיעילים ביותר שהפעילה מדינת ישראל  - הדבר הקרוב ביותר לג'יימס בונד ישראלי אמיתי, ואיך נעשה איש-סודם של מנהיגים ישראלים בעבר ובהווה, בהם בין היתר שמעון פרס, משה דיין, עזר ויצמן, אריאל שרון ובנימין נתניהו.
התחקיר בעקבות מילצ'ן הוביל את הסופרים מאיר דורון וג'וזף גלמן לכל רחבי העולם: לדרום אפריקה ולניסוי אטומי שביצעה שם ישראל סמוך לקוטב הדרומי. לאיראן של ימי השאה, ולפרויקט ביליון דולר שבו מילצ'ן היה מעורב. הם גילו את מילצ'ן בפולין של לך ואלנסה ומהפכת 'סולידריות', ומצאו את טביעות אצבעותיו בהנינגטון ביץ', דרום קליפורניה, שם הוקמה חברה אליה גויסו כמה מטובי מומחי הגרעין בארצות הברית ואשר ייעודה היה להשיג טכנולוגיות, חומרים וציודים לצרכי הכור הגרעיני בדימונה ולפרויקט טילי 'יריחו'.
העלילה נעה במהירות מהמולת פסטיבל קאן בריביירה הצרפתית ואתרי סרטים שוקקי כוכבים ואגו - למשרדי הלק"מ האפורים במרכז תל אביב. ממבצע נועז להשגת תכניות לייצור צנטריפוגות מעשירות אורניום בגרמניה - לפגישת עסקים טעונה בהוליווד עם איל המדיה האוסטרלי רופרט מורדוק. מארוחת ערב ברומא עם ראש ממשלת קנדה פייר טרודו ובמאי הסרטים המיתולוגי סרג'יו ליאונה - לשכונות העוני בפרברי יוהנסבורג.
סודות מביא גילויים חדשים על תכנית האטום הישראלית, חושף מבצעי ביון מרתקים שלא פורסמו עד היום, מתעד עסקות ביטחוניות של ביליוני דולרים, ומגולל פרקים עלומים מחייו האישיים מעוררי המחלוקת של טייקון הוליוודי ואחד הישראלים העשירים בעולם.

על הסופרים
מאיר דורון נולד ברחובות, המקום שבו נולד ארנון מילצ'ן, והכיר רבים מבני משפחת מילצ'ן המורחבת. ב-1986 זכה דורון ב'אמי' הבינלאומי (כשנקרא 'פרס איטליה') עבור כתיבת סרט הטלוויזיה המקורי לחם (שביים רם לוי). בישראל עבד דורון כעיתונאי חוקר ב'העולם הזה' (בעריכת אורי אבנרי), והיה עורך 'במחנה נח"ל'  ו'עד חצות' ב'לאשה'. ב-20 השנים האחרונות דורון כיהן כעורך הראשי של שבועון שייסד בלוס אנג'לס והרצה בחוג לספרות עברית ב-UCLA. הוא חי בלוס אנג'לס, נשוי ואב לשניים.

ג'ו גלמן נולד באינדיניאפוליס ,ארה"ב, ובגיל העשרה עלה לישראל ושירת בצנחנים. לאחר שובו לארה"ב שימש גלמן כיועץ ללארי ויינברג, נשיא ויו"ר אייפא"ק (הלובי הפרו-ישראלי), והתמחה ביחסי ישראל - ארה"ב ובנושאי ביטחון. מאז שנות התשעים גלמן שימש יועץ פרטי לקמפיינים פוליטיים, כותב נאומים, פובלציסט בעיתון 'דיילי ניוז' בלוס אנג'לס ואיש עסקים. הוא חי בלאס וגאס, נשוי ואב לבן.

ציטוט
"ארנון מילצ'ן הוא אדם מיוחד במינו. כששירתי במשרד הביטחון רתמתי אותו לפעול למען המדינה, והוא היה שותף בעסקות רכש ביטחוניות חשובות ובמבצעים מודיעיניים. פעילותו של מילצ'ן לאורך השנים העניקה למדינת ישראל יתרונות גדולים - מדיניים, אסטרטגיים וטכנולוגיים. ישנם אנשים אחדים שראויים ל'פרס ביטחון ישראל' בזכות פעילותם לחיזוקה של המדינה ומילצ'ן הוא אחד מהם. בתפקידי כנשיא המדינה אני מנוע מלהמליץ על אדם זה או אחר, אך בלי ספק מילצ'ן ראוי להוקרה... וזאת הרי כמעט המלצה". (נשיא מדינת ישראל, שמעון פרס, בראיון עם מחברי הספר בלשכתו בירושלים ב-8 בפברואר 2010).

בכל שאלה או פנייה ניתן להתקשר אל הסופרים:
מאיר דורון - לוס אנג'לס 818-784-0997, 818-645-6451. meir.doron@yahoo.com
ג'ו גלמן - לאס וגאס 702-556-9414. gelman@cox.net

הספר באנגלית ניתן להשגה בישראל בחנויות "סטימצקי" מובחרות.

המהדורה האנגלית ניתנת מעתה להורדה ב- iPod touch, iPhone, iPad

האם מפיק הוליוודי היה סוכן מוסד? - משעל על הבוקר ב"רדיו ללא הפסקה" - ניסים משעל ורינה מצליח מראיינים את מאיר דורון - 19 ביולי 2011

תרגום כתבה מ"ניו יורק טיימס" (18 ביולי 2011) על הספר "סודות" כפי שהופיעה ב-The Marker

By Michael Cipley

 

ספר חדש שיצא לאור בארה"ב חושף: כך הגיע מילצ'ן להיות מפיק על הוליוודי ככיסוי לעסקות הנשק שבהן תיווך

    "לעולם אל תספר בדיחה על אדם בעל גישה לנשק להשמדה המונית", הזהיר פעם פיטר צ'רנין, בכיר לשעבר ב'ניוז קורפ' את ארנון מילצ'ן, אשר במשך שנים מסתובב בהוליווד עם זהות כפולה של מפיק על ואיש עסקים בעל קשרים לתעשיית הנשק. צ'רנין כנראה קלע למטרה יותר מכפי שחשב.
"Confidential: The Life of Secret Agent Turned Hollywood Tycoon Arnon Milchan" (בעברית, "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי"), ספרם של מאיר דורון וג'וזף גלמן, אשר צפוי לצאת לאור ב-30 ביולי, מספר כי מילצ'ן, אשר הפיק באחרונה, בין היתר, את הסרטים "אהבה וסמים אחרים" ו"כמו יום ולילה" - פעל לפחות עד אמצע שנות ה-80 בשירות לק"מ (הלשכה לקשרי מדע), גוף ביון ישראלי שפעל במסגרת משרד הביטחון.
לפי הספר, במסגרת תפקידו תיווך מילצ'ן בעסקות של הממשלה באמצעות חברות קש אשר מימנו את הצרכים המיוחדים של פעילות המודיעין של ישראל מחוץ לגבולותיה. הצרכים המיוחדים שאותם מילא מילצ'ן, כיום בן 66, כללו רכישה של רכיבים לבניית הגרעין הישראלי ושימורו. ואולם עם מעצרו של ריצ'רד קלי סמיית', מהנדס אלקטרוניקה בכיר אשר מכר באופן לא חוקי חלקי נשק גרעיני באמצעות החברות של מילצ'ן, הוא מצא את עסקי הנשק שלו באופן לא צפוי בכותרות, בשעה שהוא בכלל היה עסוק במאבק עם אולפני יוניברסל לגבי סרטו של טרי גיליאם "ברזיל", אשר הפקתו כמעט וקרסה.
סמיית' נמלט מהחוק עד שנעצר באופן סופי ב-2001, הורשע ונכלא. הוא שוחרר על תנאי ב-2005. מילצ'ן לא הואשם, אך המקרה עורר שאלות בנוגע לפעילותו בעסקי הנשק, בזמן שקריירת הסרטים שלו נסקה עם עסקות עם וורנר ברדרס ומאוחר יותר עם אולפני פוקס של ניוז קורפ, אשר רכשה את החברה שלו 'ריג'נסי אנטרפרייזז'.
למול אורם הזוהר של קשרי הידידות שלו עם כוכבים כמו בראד פיט ורוברט דה נירו, השאלות בנוגע לעסקות הנשק שלו דעכו, עד שצמד הביוגרפים החליט לבדוק מדוע ישראל מעבירה חלק מהתקציב הביטחוני שלה דרך ידיים הוליוודיות.
בשיחה עם דורון, הוא הסביר ל"ניו יורק טיימס" את הבלבול שלו מעצם הסתמכותה של ישראל על מתווך לניהול עסקות שניתן היה לבצע גם ללא החברות של מילצ'ן. גלמן הסביר כיצד השניים הגו את הרעיון לכתוב על מילצ'ן. גלמן, אשר נולד בארה"ב, חי בישראל ושירת כצנחן במלחמת לבנון הראשונה. דורון הוא עיתונאי ועורך אשר מתמחה בענייני צבא. השניים החלו לאסוף מסמכים וחשבונות, ובסופו של דבר פגשו את סמיית', אשר חי אז בלומפוק, קליפורניה, והחלו לכתוב את הספר על בסיס המידע שסיפק להם לפני שפגשו את מילצ'ן.
יש לי סיבה להיות מודאג?", שאל מילצ'ן במהלך שיחת הטלפון הראשונה שלו עם השניים ב-2009, נזכר גלמן. אחד החששות שהועלו בספר, סיפר לו גלמן, היה הרושם לפיו הוא הרוויח הרבה כסף מבעיות הביטחון של ישראל. "עשיתי זאת למען המדינה שלי, הכסף לא הגיע אליי", נזכר גלמן בהסבר של מילצ'ן, אותו סיפק כשהשלושה כבר נפגשו, בראשון מתוך סדרת מפגשים שנמשכה שישה חודשים.
בהמשך התעוררו שאלות נוספות בנוגע לאופן שבו חברות שונות שהוקמו על ידו סחרו בנשק עבור ישראל ומדינות אחרות. בזמן שעשה זאת, מילצ'ן הפריש כסף לחשבונות שבשימושה של ישראל, מה שאיפשר לראש הממשלה "להוציא לפועל החלטות מחוץ לגבולותיה של ישראל מבלי שיהיו כרוכות בתקציב רשמי, באישור הקבינט ובאינטריגות פוליטיות, או בהדלפות לעיתונות שעלולות לסכן את הפעולות", לפי הספר.
בסופו של דבר, מילצ'ן לא נתן את אישורו לספר. חלק מהמידע בו התבסס על ראיונות עם בכירים כמו הנשיא שמעון פרס, אשר לפי הספר הודה בכך שגייס את שירותיו של מילצ'ן כעובד חשאי.

Meir Doron, left, and Joseph Gelman.Hugh Hamilton for The New York Times

Confidential” עוקב אחר מילצ'ן מהיכרותו הראשונית עם עסקי הנשק דרך החברה של אביו ועד לגיוסו לתוכנית הגרעין של ישראל על ידי פרס ומי שעמד בראש לק"מ, בנימין בלומברג. לאחר מלחמת יום כיפור, מילצ'ן החל לרכוש הן כלי נשק קונוונציונליים והן שבבים בשם קרייטרונים, המפקחים על מנגנוני הפעלת נשק גרעיני. בעיצומן של עסקות אלה, הוא נכנס לתעשיית הסרטים באמצעות היכרותו עם המפיק האמריקאי המנוח אליוט קסטנר, שעמו שיתף פעולה בסרט , “The Stick-Up” משנת 1977.
מילצ'ן חשב שהסרט היה גרוע למדי והסיר את שמו מרשימת הקרדיטים, אך מיד לאחר מכן הוא הפיק סרט נוסף, “Black Joy”, שהוצג בפסטיבל קאן. בתחילת שנות ה-80, מילצ'ן כבר היה שם מוכר בהוליווד, עם רשימה מתארכת של סרטים באמתחתו, בהם "מלך הקומדיה" ו"היו זמנים באמריקה", שניהם בכיכובו של רוברט דה נירו - והסרטים נהפכו עד מהרה לא רק לכיסוי נוח, אלא לקריירה מלאה.
בסוף שנות ה-90, ניוז קורפ, אשר בבעלותה נמצאים אולפני פוקס, שילמה 200 מיליון דולר עבור נתח של 20% בריג'נסי אינטרפרייזז של מילצ'ן. דוברת ניוז קורפ, טרי אוורט, לא מסרה תגובה מיידית בנוגע לגילויים בספר.
כשנשאלה האם מילצ'ן יהיה מוכן לדון בספר, ענתה העוזרת הבכירה שלו, ג'יין בלומר, כי הוא בנסיעה ולא ניתן להשיגו. עם זאת, בלומר כתבה באימייל כי מילצ'ן אמר לה כי עדיין לא קרא את הספר וכי אין בכוונתו להגיב על ספרים אודותיו שלא אושרו".
באשר ליחסיו הנוכחיים של מילצ'ן עם המודיעין הישראלי, גלמן ודורון סירבו לתת הערכה. "אנחנו באמת לא יודעים בוודאות", אמר גלמן.

הסוכנים של המוסד, הגיבורים של הוליווד - Ynet מאת: אמיר בוגן - - 22 ביולי 2011

  
סוכני המוסד אמורים לפעול תחת חשאיות מוחלטת, 
אז איך זה שהוליווד חושפת אותם כגיבורי אקשן?
היו ימים בהם עוצמת שירותי הביון החשאיים של ישראל הדהדה מבין סדקים של דיסאינפורמציה, בין משימות שהושלמו בהצלחה למסתורין שאפף אותן, בין גאווה להכחשה. העמימות והחשאיות היו מחולל של פחד בקרב אויבינו ושל הערצה בקרב אוהדינו. השילוב הזה היה למקור בלתי נדלה לעלילות גבורה קולנועית, שמיזגו רסיסי מידע עם בדיה. אולם מה שהיה טיפטוף איטי ומתמשך לאורך השנים, הפך באחרונה לשטף של ממש - גל סרטים הוליוודיים, עם סוכני מוסד כגיבורים.

והנה הערכת מצב מודיעינית עבורכם לתקופה הקרובה:

1. באוגוסט הקרוב ייצא בארצות הברית הסרט "החוב", בכיכובם של הלן מירן, ג'סיקה צ'סטיין וסם וורת'ינגטון, רימייק אמריקני לסרט הישראלי (בבימויו של אסף ברנשטיין ובכיכובם של גילה אלמגור, נטע גרטי, איתי טיראן ויחזקאל לזרוב). הסרט עוקב אחר זכרונותיהם של סוכני מוסד מזדקנים בשנות ה-90, החוזרים למבצע מסוכן לחיסולו של פושע נאצי ב-1966.


סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

הטריילר של "The Debt". המוסד על המסך הגדול

2. הבמאי זוכה האוסקר פול האגיס ("התרסקות") גויס על-ידי אולפני יוניברסל כדי לעבד את סדרת ספרי המתח של דניאל סילבה, "The Kill Artist", וגיבורה, סוכן המוסד גבריאל אלון. בהוליווד מצפים לדמות מתנקש מקצועי מהזן של ג'יימס בונד וג'ייסון בורן...
3. ואם כבר הזכרנו את ג'יימס בונד, הרי שהסרט הבא בסדרת הסוכן 007, שיבויים על ידי סם מנדז, צפוי להצטלם בין השאר בישראל...

אם לא די לנו בעניין ההוליוודי הגובר בשירותי הביטחון שלנו, הגיעה השבוע משום מקום הפרשה שמסעירה את בוורלי הילס עם ספר חדש - "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי", החושף את מפיק העל ארנון מילצ'ן כמעין איש קש לרכישות עבור מפעל הגרעין הישראלי.

כל זה משתלב לכדי רצף של סרטים שמשתמשים במעטה החשאיות המיוחס לסוכני המוסד ופושטים אותו מעליהם. לא בטוח שזה טוב לנו, אבל זוהי בוודאי טפיחה על שכמנו הלאומית. ישראלים כגיבורים בינלאומיים? נשמע טוב...

הסקופ שלנו - מאמר המערכת ב"שבוע ישראלי" לוס אנג'לס - מאת: גל שור - 28 ביולי 2011

מגיע להם קרדיט.

 

"סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי", הספר של מאיר דורון וג'וזף גלמן, יוצא ביום שישי השבוע בתרגום לעברית בכל חנויות הספרים בארץ בהוצאת "גפן" ישראל. המהדורה באנגלית מופצת בחנויות סטימצקי בארץ, כמו גם בכל חנויות הספרים הגדולות בארה"ב, באמזון ובאתרי ספרים אלקטרוניים נוספים.
 בשבוע שעבר דיווחו העיתונים ואמצעי התקשורת בישראל לראשונה על הספר הכולל גילויים מרעישים אודות תוכניות הגרעין של ישראל והשימוש שעשתה המדינה בטייקון הסרטים ההוליוודי לקידומה. הפירסומים התבססו על כתבה גדולה שהתפרסמה לפני כשבועיים ב"ניו יורק טיימס", ובה תצלום ענק של דורון וגלמן וראיון עם מחברי הספר מאת כתב העיתון בלוס אנג'לס...
כש"שבוע ישראלי" מקדים את ה"ניו יורק טיימס", ה"ניוזוויק" וכלי תקשורת בינלאומיים ואת כל העיתונים ואמצעי התקשורת בארץ - זו בהחלט סיבה לטפיחה עצמית קטנה על השכם.

הסיפור שמאחורי "אישה יפה" - (עוד) קטע מפרק מתוך הספר "סודות" - "שבוע ישראלי" לוס אנג'לס - 28 ביולי 2011

"שבוע ישראלי" (לוס אנג'לס) מביא קטע מפרק מתוך המהדורה העברית של הספר החדש והסנסציוני "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ´ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי", מאת מאיר דורון וג´וזף גלמן, שיצא השבוע לאור בישראל בהוצאת "גפן".
הפרק חושף כיצד - כמעט במקרה - נוצר אחד הלהיטים הגדולים בתולדות הוליווד ואיך יצר מילצ´ן את אחד הזוגות הבלתי נשכחים בהיסטוריה של הקולנוע...
"התסריט הסתובב בהוליווד במשך שנים בשם 'שלושת אלפים', הסכום בדולרים שאדוארד שילם לזונה. התסריט היה בבעלות חברת הפקות בשם Vestron, שהתפרסמה בזכות סרט אחד, 'ריקוד מושחת', ולאחר מכן נכשלה בכל מה שנגעה בו, עד שהתקפלה מעסקיה. נציגים של מפיקים הוזמנו ערב סגירת החברה לפשפש בתסריטים שהיו ברשותה - ונציגו של מילצ'ן דיווח לו על "תסריט עם זונה ואיש עסקים". מילצ'ן, שתמיד פועל על פי אינסטינקטים, רצה לראות את כתב היד והורה לנציגו לרכוש אותו - ובתנאי שלא ישלם יותר מ... שלושת אלפים דולר. הנציג רכש את זכויות התסריט ב- 2,500 דולר".

לקריאת עוד קטע מפרק כפי שפורסם ב-valvet

הסודות של ארנון מילצ'ן - "ידיעות אמריקה" - 28 ביולי 2011 - מאת: איילה אור-אל


כשמאיר דורון וג'וזף גלמן חברו ביחד לכתוב את הספר על ארנון מילצ'ן, כיום בן 67, הם לא תיארו לעצמם איזה סיפור הם הולכים לחשוף. מבחינתם, היה הספר היה בעיקר על מפיק ישראלי שהצליח בהוליווד ושבנוסף גם סחר בנשק. אף אחד מהם לא חשב ששכבות נוספות מסתתרות מתחת לסיפור המוכר וכי למעשה, כך הם טוענים, מילצ'ן היה הרבה יותר מסתם סוחר נשק אלא סוכן של גוף מודיעין ישראלי חשאי שנקרא הלשכה לקשרי מידע, או לק"ם...
למעט סיפורי ביון וסחר באורניום, תוכניות צנטרפוגות סודיות ונשק, הספר כולל גם סיפורי הוליווד מרתקים עם שמות של כוכבים מפורסמים ורומנים מרתקים לא פחות של מילצ'ן, שיכולים לשמש תסריט מצוין לסרט הוליוודי.

יום חמישי, 28 ביולי 2011

"עשיתי את זה בשביל המדינה, הכסף לא הגיע אליי" - כלכליסט - 18 ביולי 2011

"עשיתי את זה בשביל המדינה, הכסף לא הגיע אליי", הסביר מילצ'ן בפגישתו הראשונה עם הביוגרפים של הספר "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי".

לפי מחקרם של השניים, מילצ'ן העביר כספים לחשבונות לשימוש ישראל, ואיפשר לראש הממשלה "להוציא לפועל החלטות מחוץ לגבולות ישראל, ללא צורך בתקציב רשמי, אישור הקבינט, פוליטיקה פנימית או הדלפות לעיתונות שעלולות לסכן את המבצע".

מי ומי בספר "סודות" - ישראלים המוזכרים בספר על חייו של ארנון מילצ'ן (רשימה ראשונה)


ארנסט דוד ברגמן נואם ב-1956
 רפי שאולי בצעירות

אהוד אולמרט... רפי איתן... יוסף אייל...יגאל אלון... צבי אלון... לוי אשכול... מנחם בגין... איתמר בן אב"י... דוד בן גוריון... דבורה בן יצחק... בנימין בלומברג... ארנסט דוד ברגמן... מילא ברנר... אהוד ברק... יוסי גבע... אברהם גרנט... משה דיין... חיים הרצוג... דני וייסברג... חיים ויצמן... עזר ויצמן... ישראל חליבנר (חלאוולה)... דני גילרמן... יעקב נמרודי... יצחק נבון... יהושע חנקין... מאיר טפר... יוסף (ג'ו) יפה...יוסי ינאי... אבנר כהן... ציפי לבני... אפרים להב... שלמה להט (צ'יץ')... מרדכי לימון... יאיר לפיד... יוסף (טומי) לפיד... גולדה מאיר... דוד מטלון... יוסי מימן... פרופ' גיורא מיקנברג... אלינור מילצ'ן... יוסף מרימוביץ'... אבי נשר... בנימין (ביבי) נתניהו... חיים סבן... אריה עמירב... מאיר עמית... שמעון פרס... אברהם (דשא) פשנל... מרדכי ציפורי... נחמיה קין... יצחק רבין... רפי שאולי... אל שווימר... יצחק שמיר... סילבן שלום... אריאל (אריק) שרון... וגם: אתי קנר, יצחק ג'יבלי (ג'יבלי הקטן), מוטי הוד, אמנון ליפקין-שחק, משפחת מילצ'ן לדורותיה, אהרן אייזנברג ועוד.
 

קטע מפרק מתוך הספר "סודות" סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי" - 25 ביולי 2011 - מאת velvet

 טעימה נחמדה מהספר

קטע מתוך הפרק "האיש שידע מעט מדי"

מילצ'ן שמע מרותק כי לישראל נודע על שיטה חדשה להעשרת אורניום, שפותחה בברית המועצות – שיטת הצנטריפוגה הגזית. השיטה פותחה על ידי צוות בראשות מדען אוסטרי בשם גרנוט ציפה (Gernot Zippe), שנשבה על ידי הסובייטים בסוף מלחמת העולם השנייה...
לישראל, שהייתה מחוץ למעגל החתומות על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, לא הייתה שום דרך ישירה או עקיפה לרכוש צנטריפוגות להעשרת אורניום. הפיקוח על היעד הסופי שלהן היה קפדני ביותר.
המשימה שהוטלה על מילצ'ן הייתה להשיג את תכניות הייצור של הצנטריפוגות ואת מדריכי הטכנולוגיות הנחוצות להפעלתן. הבחירה במילצ'ן להובלת המבצע לא הייתה מקרית. אותן צנטריפוגות, המשרתות העשרת אורניום, הפכו מבוקשות גם לצרכי מחקרים כימיים וביולוגיים. החברות  של מילצ'ן ועיסוקיהן בכימיקלים היו כיסוי מושלם...
כך או כך, לידי מדעני הכור הגיעו כל התוכניות המבוקשות. המהנדסים והטכנאים הישראלים לא היו צריכים יותר מזה. הצנטריפוגות נבנו בארץ, ובכור האטומי הוקם מכון 8, ובו מעבדה לייצור אורניום מועשר באמצעות סרכזות הגז. למעשה אפשר היה לקרוא למכון החדש "מכון מילצ'ן". מדינת ישראל הייתה המדינה הראשונה בעולם שלא חתמה על ה"אמנה למניעת הפצת נשק גרעיני", והצליחה לייצר ולהפעיל את הצנטריפוגות להעשרת אורניום...

אודות הספר - ביקורות ותגובות ראשונות


יוסי מלמן
 "חומר מדהים. לא האמנתי שאי פעם בחיי אזכה לראות פרטים כה רבים ומדויקים על מילצ'ן והלק"מ".
יוסי מלמן, הארץ ומחברם של "מרגלים לא מושלמים"

    

רפי איתן
"...מה עשה ארנון מילצ'ן עבור ישראל? אני מחזיק בידי ספר שזה עתה יצא בארה"ב ומפרט את עזרתו למערכת הביטחון שלנו".
  רפי איתן, ראש המוסד והלק"מ לשעבר
"עברו של מילצ'ן כבר החל להשכח עד ששני סופרים ביוגרפיים לא שיגרתיים החליטו לחקור למה מדינת ישראל העבירה חלקים ניכרים מתקציב הביטחון של המדינה דרך ידיים הוליוודיות".
ניו יורק טיימס

"עוצמת ספרם של דורון וגלמן הוא לא רק בהצלחתם לחשוף מבצעי ביון ורכש ביטחוניים של ישראל שעד היום לא פורסמו, אלא גם בהכנסת האירועים להקשרם ההיסטורי המלא".
שבוע ישראלי - לוס אנג'לס

"מאחורי חיי הראווה הנוצצים של המפיק ההוליוודי הישראלי ארנון מילצ'ן מסתתרים פרקים שלמים עלומים".
ידיעות אחרונות

"...הספר החדש מגלה כי ארנון מילצ'ן הכיר בין בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי ומספר על נסיבות
התאהבותם".
ניו יורק פוסט

"ארנון מילצ'ן היה סוכן גרעין ישראלי" - מאת: מערכת וואלה - 18 ביולי 2011

ספר ביוגרפי חדש שיראה אור בסוף החודש בארצות הברית טוען כי המפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן, שימש כסוכן חשאי של תוכנית הגרעין הישראלית והשתמש בקשריו העסקיים בארצות הברית על מנת לרכוש מרכיבים שונים עבורה.

הספר "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לטייקון הוליוודי", נכתב על ידי מאיר דורון וג'וזף גלמן וטוען כי במהלך שנות ה-80' מילצ'ן היה סוכן של הלק"ם – "לשכה לקשרי מדע" – גוף ביון ישראלי שפעל תחת משרד הביטחון והוקם על מנת לאבטח את מתקני הגרעין הישראלי וכדי להשיג טכנולוגיות רגישות. במסגרת תפקידו, רכש מילצ'ן ציוד טכנולוגי וכמו כן הקים חברות קש ששימשו את תכנית הגרעין הישראלית...
הספר אמנם אינו מהווה ביוגרפיה רשמית של מילצ'ן, אך כותבי הספר נפגשו עמו מספר פעמים במהלך הכתיבה. השניים סיפרו בראיון לעיתון "ניו יורק טיימס" כי בפעם הראשונה ששוחחו עם מילצ'ן שאלו אותו אם הרוויח הרבה כסף מהבעיות הביטחוניות של ישראל והוא ענה "עשיתי את זה למען המדינה שלי, הכסף לא הגיע אליי".

פרשת ארנון מילצ'ן מגיעה לכנסת - מאת: אריק בנדר | 20/7/2011 nrg מעריב

השר מרידור
פרשת הספר שעוסק בעלילות הריגול של המפיק הישראלי ארנון מילצ'ן מגיעה לכנסת. ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) פנה אתמול בשאילתא לשר לענייני מודיעין, דן מרידור, שבה ביקש לדעת האם נשיא המדינה, שמעון פרס, קיבל את האישורים המתאימים להתראיין לספר...


במקביל, פנתה ח"כ רוחמה אברהם בלילא (קדימה) ליושב ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ שאול מופז, וביקשה שיזרז את הליכי החקיקה של הצעת החוק שהגישה האוסרת את חשיפת זהותם של סוכני מודיעין של המדינה. 

ארנון מילצ'ן פעל באותה יחידה שהעסיקה את ג'ונתן פולארד - "עניין מרכזי" 19 ביולי 2011

על פי ספר המתפרסם בארצות הברית שימש המפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן, סוכן ישראלי שסייע להשיג רישומים ושרטוטים של צנטריפוגות להעשרת אורניום לכור הגרעיני בדימונה...
מילצ'ן פעל במסגרת היחידה שנקראה ''הלשכה לקשרי מדע'' (לק''ם): שתפקידה היה בעיקר לרכוש ציוד, טכנולוגיה וחומרים תעשיות הנשק הישראליות. יצויין כי בזמנו הועסק גם ג'ונתן פולארד על ידי יחידה זו. הואיל והביוגרפיה נעשתה באישורו של מילצ'ן, זו הפעם הראשונה שהוא מודה במעורבותו בענייני שו-שו ישראליים. בעבר הכחיש ידיעות בנושא.ספר חדש: המפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן היה סוכן מוסד גלובס - ‏18 ביולי 2011‏

איש העסקים הישראלי והמפיק ההוליוודי, ארנון מילצ'ן (66), שימש סוכן של המודיעין הישראלי, ובין היתר רכש ציוד לתוכנית הגרעין של ישראל - כך נטען בביוגרפיה חדשה, המתפרסמת בארה"ב.

בספר "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי" מאת מאיר דורון וג'וזף גלמן, בהוצאת גפן, נטען שמילצ'ן שימש - באמצע שנות ה-80 לפחות - כסוכן של גוף הביון הישראלי הסודי, הלשכה לקשרי מדע (לק"ם).‏
לפי הספר, בתפקיד זה פיקח מילצ'ן על חשבונות ממשלתיים ועל חברות קש, שמימנו את "הצרכים המיוחדים של כל פעילויות הביון הישראליות מחוץ למדינה".‏
‏"הצרכים המיוחדים", שסופקו בידי מילצ'ן, כללו רכישת רכיבים לבניית ותחזוקת מחסן הנשק הגרעיני של ישראל.

המפיק ארנון מילצ'ן סיפק רישומי צנטריפוגות לכור - מאת יוסי מלמן "הארץ" 18 ביולי 2011‏

בלדה לסוכן כפול - מאת: זוהר ישראל | mako | פורסם 19/07/11

מצחיק וחמוד.
הרבה פיות נפערו בפליאה כשטופטפו לתקשורת קטעים מספר חדש, לפיהם הטייקון והמפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן היה למעשה, או לכאורה, סוכן חשאי מטעם מדינת ישראל. הפרטים הללו עתידים להתפרסם בסוף החודש בביוגרפיה לא רשמית בעלת השם הקליט "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי".
מילצ'ן, כך נכתב שם, מימן "צרכים חיוניים של מבצעי המודיעין של ישראל מחוץ למדינה", בהם רכישת רכיבים לארסנל הגרעיני ישראל (ארסנל שקיים רק לפי מקורות זרים כמובן)...
בשורה התחתונה, אין ספק - הספר הזה ישמש ודאי כבסיס לסרט עתידי על חייו של ארנון מילצ'ן, בגילומו של אקי אבני כמובן. רק אם אפשר שנראה שם איזה ציצי.